Blog

Czego uczniowie mogą nauczyć się od Igi Świątek?

Czasami najbardziej wartościowe lekcje i wskazówki mamy tuż  przed naszymi oczami. Wśród nich znajduje się niezwykła historia kariery Igi Świątek, która mimo młodego wieku już zdołała zadziwić świat. Okazuje się, że to, jak radzi sobie z sukcesami i porażkami, a także jak postrzega swoją karierę, może być niezwykle pożytecznie dla uczniów oraz ich edukacyjnych ścieżek.

 

Od początku tego roku przecieramy oczy ze zdumienia z powodu niewiarygodnych wręcz sukcesów Igi Świątek na światowych kortach. Jest pierwszą zawodniczką z Polski, która została liderką światowego rankingu w tenisie ziemnym, a także zwyciężczynią 6 turniejów z rzędu i autorką sensacyjnej serii 37 spotkań bez porażki. Takie wyniki są nie tylko rezultatem ciężkiej i mądrej pracy, która doprowadziła ją do niezwykłego kunsztu technicznego i taktycznego oraz niesamowitej dyspozycji fizycznej. To także dzieło przygotowania mentalnego i pewnej strategii, żeby nie powiedzieć filozofii rozwoju, jaką Iga Świątek zdecydowała się przyjąć.

 

Nauka jako proces

Nie da się Idze odmówić ambicji. Jednak po paśmie efektownych sukcesów, od kilku tygodni młodej mistrzyni nie wiedzie się tak dobrze. Z miejsca pojawiła się bezinteresowna krytyka i oznaki rozczarowania. Co robi Iga? Zachowuje spokojną głowę i nie pozwala, by własna ambicja i oczekiwania kibiców ją zjadły. Nie skupia się na obecnym pogorszeniu dyspozycji, za to stara się patrzeć na cały proces długofalowo, do czego zachęca ją również jej zespół. Okazuje się, że podobna perspektywa może okazać się zbawienna zarówno dla uczniów, jak i ich najbliższego otoczenia.

 

W drodze do celu

Horyzontem Igi Świątek jest jej cała kariera. Wie, jakie cele chce osiągnąć, ale zdaje sobie sprawę, że aby je zrealizować, musi skupić się na drodze do nich. Na tym polega proces uczenia się, tak w zawodowym życiu, jak i w szkole, jedynie skala jest nieco inna. Efektywna edukacja to edukacja świadoma. Dlatego kluczową kwestią jest rozpoznanie i rozwijanie swoich mocnych stron oraz świadomość słabszych aspektów, które wymagają dodatkowych nakładów pracy.

Ukierunkowany rozwój może dawać mnóstwo satysfakcji, ale nikt nie powinien liczyć, że przebiegnie on bez zakłóceń, objawów regresu i frustracji. Po prostu nie da się stale rosnąć, a wiedzę nabywa się na drodze pokonywania niewiedzy, co przybiera niekiedy dość rozczarowujący i trudny do zaakceptowania stan rzeczy. Dodatkowo do głosu dochodzi zmienność warunków procesu uczenia się, na które wpływ mają wszelkie aspekty okresu dojrzewania czy dynamicznie rozwijająca się sfera emocjonalno-towarzyska. Młodzież może nie łączyć tych faktów, jednak z pomocą powinni przyjść im opiekunowie i nauczyciele.

Edukacyjny dream team

Tak jak Tomasz Wiktorowski, Maciej Ryszczuk i Daria Abramowicz stanowią trzon drużyny Igi Świątek, tak pedagodzy i rodzice powinni być dla każdego z uczniów wspierającą drużyną. Czuwają bowiem nie tylko nad harmonijnym rozwojem młodego człowieka, ale tworzą również warunki i towarzyszą mu w procesie budowania samoświadomości oraz określania swojego miejsca w świecie. To na bardzo wczesnym etapie pozwala zaszczepić pokorę, wysoką etykę pracy oraz pozytywnie stymuluje motywację do działania. Uczy, jak być tu i teraz, jak nie skupiać się na dokonaniach innych osób, lecz określać swoje cele i im być wiernym. Dzięki rzetelnemu i mądremu wsparciu otoczenia dziecko lepiej pojmuje, czym jest współpraca, i sprawniej buduje strategie, które pozwalają mu maksymalizować efekty swoich aktywności. Ponadto bardziej wsłuchuje się w siebie, swoje możliwości i pragnienia oraz obserwuje, nad czym powinno pracować, by wejść na wyższy poziom samorozwoju.

 

Lekcja dla nas wszystkich

Szeroko zakrojona analogia sportowa może się wydawać niektórym przesadą. Jednak etyka pracy i współpracy, jaka wynika z uprawiania rozmaitych dyscyplin sportowych, stanowi bogate źródło inspiracji. Pokazuje bowiem, jak stawać się coraz lepszym w swojej dziedzinie, ale również jak stawać się coraz lepszym dla siebie. W jaki sposób zauważać swoje potrzeby, jak również szanse i możliwości, a następnie, w jaki sposób je realizować. To jest wspaniała lekcja zarówno dla młodych ludzi, jak i ich opiekunów oraz nauczycieli. Iga Świątek pisze swoją niepowtarzalną, wyjątkowo historię, pokazując, że wytrwałość, samoświadomość i akceptacja dla dynamicznie zmieniających się okoliczności to droga, która pozwala osiągnąć najwyższe cele. Czego i naszym uczniom serdecznie życzymy.

Przeczytaj także

Społeczne korzyści wynikające z rozwoju szkolnictwa niepublicznego

Edukacja posiada niezwykłą moc napędzania społecznej zmiany, która prowadzi do konkretnych korzyści w wymiarze indywidualnym i zbiorowym.

CZYTAJ WIĘCEJ
24/01/2024

Czy system edukacji domowej jest w stanie dobrze przygotować młodzież do matury?

To pytanie z pewnością nurtuje wielu uczniów oraz rodziców, bo w przypadku edukacji domowej większość odpowiedzialności za opanowanie wiedzy i przygotowanie do egzaminu spoczywa na barkach samego ucznia.

CZYTAJ WIĘCEJ
21/07/2023

Edukacja domowa jako edukacja 2.0

Przyszłość nie czeka. Przyszłość już tu jest i bez skrupułów domaga się uwagi, również w dziedzinie edukacji. Czy tradycyjny sposób kształcenia jest w stanie sprostać nowym wyzwaniom?

CZYTAJ WIĘCEJ
13/03/2023